Ceny

16.11.2009 18:52

Ceny na Jávě jsou pro nás příznivé. U vlakové dopravy, kdy kupujete lístek u přepážky cestovní společnosti a také u ubytování, jsou ceny ve většině případů předem dané a fixní. Jáva je zemí, kde se smlouvá a kde víc než kdekoli jinde platí odlišné ceny pro místní a pro turisty. Můžete si tedy vybrat z těchto pár řádků v podstatě kontroverzních informací. Platí všechny. Tedy po pořádku. V podstatě u většiny služeb a věcí nikdy nevíte předem, co kolik stojí. Některé restaurace nemají jídelní lístky s cenami, takže je dobré se předem zeptat, ale stejně vám dají cenu vyšší než pro místní. Můžete zkusit smlouvat, ale ani ceny jídla na ulici s "bílou přirážkou" nejsou tak vysoké, takže to leckdy vzdáte. Některé jídelny ceníky mají a ty mohou opět platit pouze pro vás anebo platí úplně pro všechny. Záleží tedy jenom na vás, jestli cena bude pro vás přijatelná. Pokud hodně šetříte a nepřišli jste si na Jávu vysloveně vychutnat kulinářské umění, potom počítejte s cenami od 6.000,- do 15.000,- za polévku jako hlavní jídlo nebo např. za nasi goreng (smaženou rýži). Většinou jsou ceny v levných jídelnách kolem 10.000 až 13.000 za jeden chod. Teplé nápoje mají průměrné ceny kolem 6.000,- Rp. Studené ovocné šťávy nebo shaky stojí skoro jako jedno hlavní jídlo.

Problematičtější je to s autobusovou dopravou nebo lépe s hromadnou dopravou, ať už jde o bajaj, bemo, becak nebo angkot (což jsou v podstatě zmenšené verze autobusové dopravy - dodávky, tříkolky, rikše atd.). Zde řidiči většinou opravdu hodně navýší cenu, je nutné tvrdě smlouvat a to samozřejmě předem, ale přesto si myslíme, že se nám nikdy nepodařilo usmlouvat cenu stejnou, jako platí pro místní. Máme dojem, že bída na Jávě se zřejmě prohlubuje a smlouvat je opravdu docela hodně těžké. Podle informací od místních turistický ruch poklesl a oni moc dobře vědí, že jste možná jediným jejich bílým úlovkem na dlouhou dobu. Na druhou stranu jsou si vědomi, že obvykle (pokud se zrovna nenacházíte ve velkém městě, kde stojí jedna rikša vedle druhé) nemáte zase tolik možností a jejich nabídku přijmete. Snažili jsme se před odsouhlasením ceny ptát nezávislých místních, kolik co stojí, ale ani ti nechtěli o cenách moc mluvit. Drží spolu. Je proto dobré určit si nějakou vlastní hranici, jaká cena je pro vás přijatelná a té se držet, než si kazit každý den neúprosným handrkováním o pár tisíc rupií. Pokud nejste místní a nemáte přehled o cenách, je skutečně dost náročné se v tom zorientovat. My jsme například jednou za šestihodinovou cestu autobusem zaplatili o polovinu míň než za stejnou cestu, ale zase o polovinu kratší. Někdy byla zase patnáctiminutová jízda z města do nejbližší vesnice skoro stejně drahá jako několik hodin v autobuse. Ale v žádném z těch případů jsme smlouváním cenu nedokázali výrazněji snížit. O něco samozřejmě ano. Podrobné ceny najdete v sekci výdaje na cestu, kde jsou u všech položek napsané rovněž odkud kam doprava směřovala. Ceny jsou pro dvě osoby.

Určitě ale není vhodné přistoupit na každou cenovou nabídku. Pro příklad uvádím jenom cenu přepravy vorem na ostrůvek Situ Cengkuang, kdy cesta z pevniny trvá asi pět minut. Místní převozník nám navrhl cenu 80.000,- Rp a nechtěl slevit. Opravdu to nešlo. Odcházeli jsme, vyčkávali. Pomohl nám velmi příjemný a inteligentní indonézský turista, který nám řekl, že cena je 2.000,- Rp za osobu. Zaplatili jsme tedy 3.000,- za každého, ale bylo to chvíli opravdu hodně, hodně bezvýchodiskové. 

V supermarketech, obchodech, obchodních centrech jsou ceny fixní a viditelné na zboží. I ve většině turistických obchůdků, přestože jsou navýšené.

Ceny ubytování se mění se svátky, víkendy a sezonou. Pokud chcete hodně ušetřit, dá se dvojlůžkový pokoj bez příslušenství pořídit za cca 6 USD, ale my jsme většinou přistoupili na variantu kolem 10 - 15 USD (bez teplé vody a bez aircon, ale většinou s WC a sprchou na pokoji). Jáva je poměrně chaotická a při častých přesunech dost vyčerpávající, takže lepší postel přijde vhod. Nicméně si netroufáme nějak víc posuzovat ceny ubytování, protože jsme na Jávě strávili málo času.

—————

Zpět