Filmy

ARCHITEKT ODPADU

Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky a také bez urážky nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu. Přes tři desítky let s úspěchem staví velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla.     
K jejich stavbě využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na nejrůznější byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér Oliver Hodge práci Michaela Reynoldse a jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením.      
Z celkových 350 hodin natočeného materiálu se tvůrcům nakonec podařilo sestříhat nesmírně živý a zajímavý portrét výjimečného muže a jeho splněného životního snu. 
 

Zdroj: http://www.aerofilms.cz/filmy/120-Architekt-odpadu/

http://www.garbagewarrior.com/gallery.html

http://www.earthship.net/

  

OBRAZY STARÉHO SVETA

SSR 1972 / 64 min

Sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Tvorcovi filmu, režisérovi a scenáristovi Dušanovi Hanákovi, inšpirovanému fotografickými cyklami Martina Martinčeka, sa s výnimočnou citlivosťou podarilo zachytiť jedinečnosť sledovaných postáv, ich svojrázne postoje k životu i vzácnu morálnu čistotu.

Dokument dostal Cenu asociácie filmových kritikov Los Angeles 1990 ako Najlepší dokument.

"Nedajme sa pomýliť kostýmom. / Nebude sa tu hovoriť o chudobe. / Tuto sú príbehy ľudí, ktorí nezradili, pretože sa po celý život nezhýňali / vnútorne zhrbení / za vecami vedľajšími. / Sú ako dúšky starej dobrej vody, / vynesenej z hĺbok, / aké možno nájsť iba v človeku, / ktorý nestratil svoj ľudský rozum / a ostal slobodným."


 

TULPAN

Asa má už sice po vojně, ale jeho krásná námořnická uniforma je rozhodně to nejlepší, co si na sebe může vzít, než se vypraví na námluvy za rodinou

spanilé Tulpan. Mladík žije se sestrou, jejím manželem a jejich dětmi tradičním kočovným životem. Očekává se od něj, že
se osamostatní, pořídí si vlastní jurtu a stádo a začne hospodařit na svém. Nejdřív se ale musí oženit. Svobodných dívek je v okolí velmi málo, a tak je návštěva Tulpaniny jurty velice důležitá. Dohazovač navíc tvrdí, že Tulpan je pro Asu ideální. Po zdvořilostním rozhovoru s rodiči dívky se nebohý Asa dozví, že si ho Tulpan nechce vzít kvůli jeho odstávajícím a poněkud větším uším. Mladík se ale nevzdává a dál sní o životě, který se mu uprostřed rozlehlé stepi možná nepodaří prožít tak úplně podle vlastních představ. Půvabný film nabízí kromě úsměvného příběhu nádherné exotické záběry kazašské stepi, po níž se Asa a jeho kamarád dohazovač prohánějí v podivném vozidle
oblepeném obrázky obnažených dam. [43. MFF KV 2008].

Zdroj: http://www.csfd.cz/film/219143-tulpan/?text=118245

 


Jaro, léto, podzim, zima ....a zase jaro (režie: Kim Ki - duk)


Zemělodě

/album/zemelode/zemelod1-jpg/

—————

/album/zemelode/zemelod2-jpg/

—————

/album/zemelode/zemelod3-jpg/

—————

/album/zemelode/zemelod5-jpg/

—————

/album/zemelode/zemelod7-jpg/

—————

/album/zemelode/zemelod8-jpg/

—————

—————


Martin Martinček

/album/martin-martincek/martincek1-jpg/

—————

/album/martin-martincek/martincek4-jpg/

—————

—————


Tulpan

/album/tulpan/tulpan1-jpg/

—————

/album/tulpan/tulpan-2-jpg/

—————

—————


Kontakt


Filmový plakát: Karel Vaca

Na balkánské krizi je pro většinu lidí otřesné, že se odehrává v zemi, o které se domnívali, že ji rozumí. Náhle se v ní ale dějí apokalyptické hrůzy, pro které chybí racionální vysvětlení. Na film o válce v bývalé Jugoslávii se "čekalo" dva roky od vypuknutí konfliktu. Je ale příznačné, že když nakonec vznikl, natočil ho debutant žijící deset let mimo rodnou Makedonii.

 


Amélie z Montmartru